Нехай кожна дитина зростає у сімейному оточенні
Конвенцією ООН про права дитини визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особистості необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розуміння.
Родина-єдине природне середовище для гармонійного і безпечного розвитку дитини, розкриття її потенціалу і закладання підґрунтя для активного дорослого життя.
Наприкінці минулого року Уряд ухвалив Стратегію забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки і операційний план заходів з її реалізації на 2024-2026 роки.
Стратегія враховує контекст повномасштабної війни і пов’язані з нею виклики, зокрема підвищення ризиків для родин з дітьми опинитись в складних життєвих обставинах через вимушене переміщення, втрату майна і доходу, психологічну та фізіологічну травматизацію тощо. Вона є комплексним документом, який визначає міжгалузевий характер реформи системи догляду і підтримки дітей та стратегічний напрям діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства у сфері догляду та підтримки дітей в Україні.
Основна мета впровадження стратегії – це розвиток сімейних форм виховання, трансформація інституційної системи догляду дітей у регіоні та створення якісних послуг для дітей на рівні громади.
Документ визначає шість стратегічних цілей:
- Підвищено спроможність сімей з дітьми здійснювати догляд і виховання дітей, забезпечувати їм безпечне та сприятливе для розвитку середовище.
- Діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування, у тому числі діти з інвалідністю, виховуються в сімейному оточенні.
- Тимчасово переміщені (евакуйовані), примусово переміщені, депортовані діти, а також діти з тимчасово окупованих територій, територій, де ведуться чи можуть вестись бойові дії, які повернулись чи евакуйовані в безпечні регіони України, зростають у сімейному оточенні та інтегровані в життя територіальної громади.
- Права та інтереси дітей під час трансформації закладів дотримані, ресурси трансформованих закладів збережено та спрямовано для підтримки дітей і сімей з дітьми у територіальних громадах.
- Діти та особи з досвідом альтернативного догляду та виховання мають можливість будувати соціальні відносини, які дозволяють їм успішно вийти з системи альтернативного догляду та інтегруватися в життя своїх територіальних громад.
- Створено організаційно-правові умови забезпечення реалізації Стратегії.
Детальніше ознайомитись, що передбачає Стратегія забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки на https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1201-2024-%D1%80#Text.