День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.
22 червня 1941 року почалася німецько-радянська війна — частина Другої світової війни, в якій Україна зазнала найбільших втрат з усіх країн світу. У цей день в Україні відзначають День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.
Втрати України у Другій світовій війні
За різними оцінками, в Україні у Другій світовій війні загинуло від 8 до 10 мільйонів людей. Понад 5 млн загиблих були цивільними, з них понад 1,5 млн — жертви Голокосту. Ще 2,2 млн людей вивезли на примусові роботи до нацистської Німеччини.
Було повністю зруйновано та знищено 700 міст та 28 тисяч сіл. Протистояння між Німеччиною та СРСР на території України не припинялося впродовж 40 місяців, 35 місяців тривали активні бойові дії.
Відзначати День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни постановив своїм указом від 17 листопада 2000 року президент України Леонід Кучма.
Згідно з текстом указу, цей день відзначається "…з метою всенародного вшанування пам’яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Великої Вітчизняної війни 1941−1945 років, їх подвигу та жертовності … на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…".
20 травня 2011 року Верховна Рада запровадила всеукраїнську хвилину мовчання 22 червня. Відповідну постанову підтримали 299 депутатів.
Згідно з постановою, Кабміну було доручено забезпечувати 22 червня кожного року приспущення державного прапору України із чорними стрічками на будинках та спорудах органів та установ державної влади та забезпечувати о 10:00 хвилину мовчання, зупинивши на цей час роботу в органах державної влади, на підприємствах, в установах та організаціях (крім підприємств, де це не допускається за технологією виробництва), рух громадського та приватного транспорту з подаванням відповідних звукових сигналів.
Держкомітет телебачення та радіомовлення має забезпечувати обмеження трансляції розважальних програм радіо і телебачення, а також о 10:00 переривати трансляцію передач, вшановуючи пам’ять загиблих у війні.